Прст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прст е дел од органите рака и нога и кој се користи за манипулција и чувство за допир кај човекот и приматите.[1][2] Нормално, човекот има пет прсти на секоја рака и нога, со исклучок на вродените мани и губењето прсти. На раката секој прст има свој назив, за разлика од прстите на нозете, па така има палец, показалец, среден прст, домал прст и мал прст. Секој прст содржи голем број нерви и крајни рожести завршетоци познати како нокти кои служат за заштита на врвовите на прстите.

Прстот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • The Chambers Dictionary. Edinburgh: Chambers Harrap Publishers Ltd. 2000. ISBN 0-550-14005-X. 
  • The Oxford Illustrated Dictionary. Great Britain: Oxford University Press. 1976. 
  • Oxford Advanced Learner's Dictionary of Current English. London: Oxford University Press. 1974. ISBN 0-19-431102-3.