Васил Куноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Васил Куноскимакедонски поет за деца.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Куноски е роден во Дебар на 20 ноември 1916 година. Починал во Скопје на 13 јуни 1993 година. Пред Втората светска војна, завршил учителска школа во Шабац, Србија. Работел како уредник во редакцијата на Детска радост при НИП Нова Македонија, како и во Македонска книга. Бил член на Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) од 1949 година. Добитник e на повеќе книжевни награди: Младо поколење, 13 Ноември, 11 Октомври (награда за животно дело во 1972). Неговите дела се преведувани на српски, хрватски, словенечки, албански, турски и руски јазик.[2]

Творештво[уреди | уреди извор]

Васил Куноски е автор е на поголем број книги:

 • Волшебното ливче (поема, 1951),
 • Гатанки и прашанки, во коавторство со Ванчо Николески (1951),
 • Белиот гостин (поема, 1952),
 • Песни (1953),
 • Каде е клучето (загатки, 1955),
 • Вредна рака црта вака (сликовница во стихови, 1956),
 • Ѓерданче (1956),
 • Зајче безопавче (1957),
 • Претпразнични вечери (1960),
 • Страшно, пострашно и најстрашно, (1963),
 • Ха-ха-ха и две-три ах (1964),
 • Светулки над треви (1964),
 • Тошо, Снешка и 101 смешка (хумористични песни, 1970),
 • Згоди и незгоди (1972),
 • Избор (1973),
 • Оро весело (поезија за предучилишна возраст, 1979),
 • Избор (1980),
 • Оро широко (поезија за предучилишна возраст, 1984),
 • Птици над рудини (1985)
 • Избрани дела I-II (1987).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 136.
 2. 2,0 2,1 Васил Куноски, Песни, Просветно дело, Редакција - Детска радост, Скопје, 2004, стр. 97.