Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рака
Gray1231.png
Преден дел.
Gray1232.png
Заден дел.
Латински membrum superius
Греј p.1325
Идентификатори
TA A01.1.00.019
FMA FMA:7183
Анатомска терминологија

Раката е горниот екстремитет во човековата анатомија. Често овој термин се користи да се означи и дланката, што често доведува до погрешна употреба. Кај животните, овој екстремитет се нарекува горен екстремитет или преден екстремитет.

Состав[уреди | уреди извор]

Раката е составена од следните делови:

Коски[уреди | уреди извор]

Во продолжение следи список на поголемите коски кои можат да се најдат на раката:

Видете исто така[уреди | уреди извор]