Лакот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лакот
Elbow coude.JPG
Лакот.
Латински articulatio cubiti
Греј p.321
Идентификатори
MeSH Elbow+joint
TA A01.1.00.023
FMA FMA:24901
Анатомска терминологија

Лакот или лакт е дел од органот рака кој ги спојува подлактицата и надлактицата[1] и се наоѓа во средината на раката. Лакот е составен од три коски кои се спијуваат: хумерусот од надлактицата и радиусот и улната од подлактицата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. eMedicine/Stedman Medical Dictionary Lookup!
  2. eMedicine/Stedman Medical Dictionary Lookup!

Видете исто така[уреди | уреди извор]