Прејди на содржината

Стремен (коска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стремен
Поглед од предна страна на стременот (A), и поглед од подолна страна (B).
Ковчиња и мускули во тапанската празнина на средното уво.
Податоци
Назнаки
Латинскиstapellos
MeSHA09.246.397.247.806
TAA15.3.02.033
FMAFMA:52751

Стремен или узенгија (латински: stapes) претставува најмала коска во човековиот организам со должина од 3 mm, позната како узенгија.

Делови[уреди | уреди извор]

На стременот се разликуваат:

  • глава;
  • врат;
  • горна гранка;
  • долна гранка.

Поврзувања и големина[уреди | уреди извор]

Стременот се поврзува со наковалната, и е последната коска од синџирот на ковчиња во средното уво, поставена во овален прозорец на внатрешното уво, чии движења предизвикаат бранови на перилмфите односно ендолимфите, со кои се завршува проводниот дел од аудитивниот орган преку кој се врши пренос на звучни бранови;

  • целосната големина како и на другите ковчиња ја има уште од раѓање.

Слушен апарат[уреди | уреди извор]

Улога на чеканчето, стременот и наковалната во слушниот механизам:

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]