Носна коска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Носна коска
Illu facial bones.jpg
Носната коска видлива во центарот (темнозелен дел)
Gray852.png
Рскавици на носот. Страничен изглед. (Носната коска видлива во горниот лев дел).
Латински os nasale
Греј p.156
Идентификатори
TA A02.1.10.001
FMA FMA:52745
Анатомски термини за коските

Носната коска (латински: os nasale) е правоаголна коскена плочка што го гради коренот од носот. Носната коска е парна коска.

Зглобови[уреди | уреди извор]

Носната коска се спојува со четири коски:

Кај животните[уреди | уреди извор]

Кај примитивни коскени риби носните коски се поврзани со коските на покривот на черепот. Формата на носните коски кај живите видови е многу променлива, во зависност од обликот на главата, најчесто се формираат над покривот на устата. Кај повеќето животни носните коски се поголеми отколку кај луѓето или големите мајмуни, поради скратеноста на лицата.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]