Рамо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рамо
Shoulder joint.svg
Приказ на рамо
Латински articulatio humeri
Греј p.313

Рамото е дел од органот рака кој ја спојува истата со остатокот од телото.[1] Рамото е составено од три коски: клавикула, скапула и хумерусот од надлактицата. Покрај коските, тука има и силно равиени мускули кои овозможуваат нормално функционирање на раката, како и голем број крвни садови и нерви. Рамото мора да е флексибилно за да не пречи при нормално движење на раката, како и да е доволно силно да ја издржи физичката активност во која може да e инволвирана раката.

Наводи[уреди]

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]