Наковална (коска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наковална
Gray917.png
Лева наковална (A) предна страна, (B) внатрешна страна.
Gray915.png
Приказ на слушната туба.
Податоци
ЗглобовиIncudomalleolar, incudostapedial joint
Назнаки
ЛатинскиIncus
MeSHA09.246.397.247.362
TAA15.3.02.038
FMAFMA:52752

Наковалната (латински: incus) претставува мало ковче што се наоѓа во тапанската празнина на средното уво.

Делови[уреди | уреди извор]

На наковалната се разликуваат:

  • тело;
  • горна гранка;
  • долна гранка.

Поврзувања[уреди | уреди извор]

Наковалната се поврзува со чеканчето на горната страна, а на долната страна се поврзува со стременот;

Слушен апарат[уреди | уреди извор]

Улога на чеканчето, стременот и наковалната во слушниот механизам:

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]