Ивер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ивер
Femur - anterior view2.png
Позиција на иверот (бутна коска), означено во црвените делови.
Gray252.png
Десен ивер, предна страна.
Латински Os femoris, os longissimum
Греј p.242
Идентификатори
MeSH Femur
TA A02.5.04.001
FMA FMA:9611
Анатомски термини за коските

Иверот (латински: femur) е парна и најдолга коска во човековото тело, позната како бутна коска.

Делови[уреди | уреди извор]

На иверот се разликуваат:

Мускули[уреди | уреди извор]

Мускулите во овој дел го поврзуваат горниот крај од иверот со коските од карличниот појас и го поврзуваат иверот со горните краеви од коските на потколеницата:

Зглобови[уреди | уреди извор]

Зглобовите го поврзуваат скелетот на карлицата со бутот и меѓу себе коските од скелетот на слободниот дел од ногата:

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]