Николина Андова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Николина Андова Шопова (3 февруари 1978, Скопје) — македонска писателка, која пишува поезија, хаику и раскази.

Животопис[уреди | уреди извор]

Николина Андова е родена во Скопје, на 3 февруари 1978 година. Дипломирала на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје, на Катедрата за македонска и јужнословенска книжевност.[1] Таа е омажена за македонскиот писател Иван Шопов.

Творештво[уреди | уреди извор]

Андова пишува поезија и хаику. Во 2013 година ја објавила својата прва поетска збирка „Влезот е од другата страна“, издание на „Темплум“. Со неа, таа ја освоила наградата „Мостови на Струга“. Во 2014 година ја објавила втората збирка поезија „Поврзи ги точките“, повторно во издание на „Темплум“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николина Андова, Влезот е од другата страна, Темплум, Скопје, 2013, стр. 77.