Прејди на содржината

Дарко Рундек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарко Рундек
Darko Rundek
Рундек на концерт во 2017
Роден(а)30 јануари 1956(1956-01-30)(68 г.)
Загреб, СФР Југославија Социјалистичка Федеративна Република Југославија
НационалностХрват
ОбразованиеЗагрепски универзитет
Занимањепејач, композитор, текстописец, глумец
Активен1979-до денес
Мреж. местоhttp://www.darko-rundek.com/

Дарко Рундек (Загреб, 30 јануари 1956) — хрватски пејач и гитарист. На јавноста ѝ е познат како поранешен фронтмен на бендот Хаустор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирал режија на Академијата за драмска уметност во Загреб. Режирал неколку претстави, радиоемисии и радиодокументарни филмови. Во 1991 година се преселил во Париз, каде што сè уште живее и работи. Создава музика главно за филм и театар, но сепак глуми и снима. Бендовите со кои настапува по доаѓањето во Париз се „Rundek Cargo Orchestra“ и „Rundek Cargo Trio“ со кои снимил неколку албуми. Последниот албум бил издаден во 2015 година под името „Мостови“.

Рундек и неговиот бенд имале многу успешни настапи во Србија и поранешна Југославија.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Дарко Рундек во Њујорк во 2018 година

Кариерата ја започнал во 1970-тите како пејач и гитарист, а подоцна како автор и композитор во легендарниот бенд од новиот бран (њу вејв) од Загреб, Хаустор, кој првично бил наречен Награден баталјон. Во Хаустор најмногу ги пишувал текстовите, додека Срѓан Сахер ја пишувал музиката. Издале четири албуми: Haustor во 1981 година, Treći svijet во 1984 година, Bolero во 1985 година. Тајни град во 1988 година, по што се распаднале поради несогласувања во составот, па се шпекулира дека последниот период бил соло-проект на Рундек. Хаустор е познат по своите концептуални и херметички поетски текстови, кои се полни со хумор и иронија на системот и општеството во тоа време, што се потврдува и со тоа што вревата и забраната на песната „Радничка класа одлази у рај“ на првиот албум. Хаустор експериментирал со музика, инструменти и со влијанијата на странските и домашните новобранови ритми.

На врвот на популарноста на Хаустор, тој завршил режија на Академијата за драмска уметност во Загреб и режирал неколку театарски и радиопретстави. Тесно соработувал со актерот Раде Шербеџија.

Во 1997 година, го издал својот прв соло албум, Апокалипсо, во кој учествувале околу 30 музичари. По вториот албум „У широком свијету“ во Франција, започнува да работи и да снима Руке со неколку музичари, што подоцна резултирало со проектот Rundek Cargo Orchestra, со кој активно настапувал и ги полнел салите ширум поранешна Југославија и пошироко.

Во оваа постава биле издадени и албумите Плави авион 2010 и Мостови 2015.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Во 1991 година, неговиот син Давид Вид Викторије Димитрије Себастијан Ернест е роден кај него и неговата невенчана сопруга Санда Хржиќ. Интересно е што неговиот син со пријателите го преминал Атлантскиот Океан и е член на француската организација на стари занаети од средниот век.

Санда Хржиќ е театарски режисер од Брач, а Рундек често учествувал во нејзините претстави како композитор на музика. По смртта на таткото на Љупек, парот наследи дел од куќата во Повље на Брач, каде што се наоѓа студиото, каде што го снимиле албумот Мостови.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Darko Rundek: Sjajan koncert u Sava centru“. Hello Magazine Srbija. 2013. Архивирано од изворникот на 19.11.2013. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
  2. „Darko Rundek biografija | Biografija.com“. Посетено на 2022-05-23.