Прст

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Прсти)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прст е дел од органите рака и нога и кој се користи за манипулција и чувство за допир кај човекот и приматите.[1][2] Нормално, човекот има пет прсти на секоја рака и нога, со исклучок на вродените мани и губењето прсти. На раката секој прст има свој назив, за разлика од прстите на нозете, па така има палец, показалец, среден прст, домал прст и мал прст. Секој прст содржи голем број нерви и крајни рожести завршетоци познати како нокти кои служат за заштита на врвовите на прстите.

Прстот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Четирите прсти“ (српски: Четири прста) - песна на српскиот поет Јован Јовановиќ-Змај.[3]
 • „Студени прсти“ (хрватски: Hladni prsti) - песна на хрватската рок-група „Азра“.[4]
 • „Прстите на Каролина“ (Carolyn's fingers) - песна на британската музичка група „Кокто Твинс“ (Cocteau Twins).[5]
 • „Зора на розовите црвени прсти“ (англиски: Dawn of the rose red fingers) - песна на Никола Коџабашија и групата „Фолтин“ од 2011 година.[6]
 • „Вкочанети прсти“ (англиски: Sticky Fingers) - албум на британската рок-група „Ролинг Стоунс“ (Rolling Stones) од 1971 година.[7]
 • „Скршени прекрстени прсти“ (англиски: Severed Crossed Fingers) — песна на американската музичарка St. Vincent од 2014 година.[8]
 • „Прсти прсти“ - песна на македонската група „Фолтин“ од 2005 година.[9]
 • „Девет прсти на тебе“ (англиски: 9 Fingers On You) - песна на американската рок-група Shudder To Think.[10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Chambers 1998 page 603
 2. Oxford Illustrated pages 311,380
 3. Јован Јовановиħ Змај, Краљевина Лаждишажди. Београд: Просвета, 1963, стр. 86-89.
 4. Azra, Filigranski pločnici, Komuna, CD 1005.
 5. YouTube, Carolyn's fingers - Cocteau twins (пристапено на 31.8.2017)
 6. Kodjabashia & Foltin feat. Goce Stevkovski, Penelope X, LTM 001, 2011.
 7. YouTube, Rolling Stones 1971 Sticky Fingers full album (пристапено на 31.8.2017)
 8. Discogs, St. Vincent – St. Vincent (пристапено на 15.4.2021)
 9. Foltin, Lo-Lee-Ta-Too, Ding Dong Records 001, 2005.
 10. DISCOGS, Shudder To Think – Pony Express Record (пристапено на 6.4.2021)

Користена литература[уреди | уреди извор]

 • The Chambers Dictionary. Edinburgh: Chambers Harrap Publishers Ltd. 2000 [1998]. ISBN 0-550-14005-X Проверете ја вредноста |isbn=: checksum (help).
 • The Oxford Illustrated Dictionary. Great Britain: Oxford University Press. 1976 [1975].
 • Oxford Advanced Learner's Dictionary of Current English. London: Oxford University Press. 1974 [1974]. ISBN 0-19-431102-3.