Родница

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вагина)
Прејди на: содржини, барај
Родница
Scheme female reproductive system-mk.svg
Дијаграм на женските полови органи.
Shaved Vulva.JPG
Родница
Латински Vagina
Греј p.1264
утеринарна артерија, роднична артерија
роднична вена
внатрешни бочни лимфни жлезди
Прекурзор урогенитален синус и милеров канал
Идентификатори
MeSH Vagina
Дорланди/Елзевир Vagina
TA A09.1.04.001
FMA FMA:19949
Анатомска терминологија

Родница или вагина — влакномускулен еластичен цевчест премин, кој е полов орган и главно служи на породување и сексуални односи. Кај цицачите (особено приматите), менструацијата, што е периодично ослободување на крв и мукозно ткиво од внатрешната обвивка на матката преку родницата, е уште една примарната функција на родницата и обично ја означува плодноста. Локацијата и големината на родницата варира меѓу видовите, и може да се разликуваат во големина во рамките на ист вид. Рпдмоцата води од отворањето на вулвата до матката, но родничниот премин завршува на грлото на матката.

Како и кај мажот, и кај жената половиот премин е контролиран по нервен пат, односно со физички и психички дразби. Физичките дразби на женските полови органи доведуваат до развој на сексуален осет кој преку ’рбетниот мозок се пренесува до мозокот.

Поврзано[уреди | уреди извор]