Оргазам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оргазам или сексуален климакс претставува задоволувачки физички, психолошки или емоционален одговор, на продолжена сексуална стимулација. Често е придружена од значителна психолошка реакција, како ејакулација, руменеење или грчење и може да биде придружено со постшокови. Речниците сѐ уште го даваат филијалното значење, „сличен начин на интензитет од емоционална возбуда“, но од 2005 година оваа употреба е нејасна.

Оргазмот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Зависник од оргазам“ (Orgasm Addict) - песна на британската панк-рок група „Базкокс“ (Buzzcocks) од 1977 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]