Ејакулација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ејакулација.

Ејакулација, претставува лачење на сперма од машки полов орган - пенис кој најчесто е проследен со оргазам. Ејакулацијата е природен феномен и последица на сексуална стимулација - полов однос (или било која друга полова активност) а се манифестира и преку надразнување на простатата. Ејакулацијата може да се случи и сама од себе во текот на спиење (ноќна ејакулација, мокри сништа).[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Waldinger, M.D., Quinn, P., Dilleen, M., Mundayat, R., Schweitzer, D.H., & Boolell, M.. A Multinational Population Survey of Intravaginal Ejaculation Latency Time. „Journal of Sexual Medicine“ том  2 (4): 492–497. doi:10.1111/j.1743-6109.2005.00070.x. PMID 16422843. 
  2. Giuliano, F., Patrick, D., Porst, R., La Pera, G., Kokoszka, A., Merchant, S., Rothman, M., Gagnon, D., & Polverejan, E.. Premature Ejaculation: Results from a Five-Country European Observational Study. „European Urology“ том  53 (5): 1048–1057. doi:10.1016/j.eururo.2007.10.015. PMID 17950985.