Измет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Коњски измет
Not to be confused with Екскреција.

Измет е краен отпаден продукт на варењето на храната кај животните и луѓето, кој се исфрла преку анусот или клоаката во процесот на дефекација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Портал „Биологија