Полов однос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Мисионерската поза“ насликана од Едуард-Анри Аврил

Полов однос, полово општење или секс (од лат. sexus, „пол“) означува чин помеѓу две или повеќе личности или животни (од различен или од ист пол) при што доаѓа до стимулација на половиот орган на барем еден учесник. Оваа широка дефиниција за половиот однос ги опфаќа вагинално-пенилниот, оралниот и аналниот секс, како и взаемна мастурбација. Секс во најширока смисла би било вагинално-пенилен однос при кој доаѓа до оплодување и размножување.

Сексот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дозгулпмус, Тритонус, Темплум, Скопје, 2008.
  2. YouTube, The Germs - Sex Boy (пристапено на 17.3.2017)
  3. YouTube, Flipper - Album: Generic Flipper (Full Album Remaster) (пристапено на 9.6.2017)
  4. YouTube, Sexual Healing ✧ Marvin Gaye (пристапено на 30.6.2017)
  5. МКЦ, „Пази се! Доаѓа Cinedays 13. 13-22 Ное.“, Скопје, 2014, стр. 43.