Аптон Синклер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аптон Синклер

Аптон Синклер (англиски: Upton Sinclair) (20 септември 187825 ноември 1968) — американски писател и публицист, борец за социјални права и мир во светот. Меѓу најпознатите негови дела се „Џунгла“, „Џими Хигинс“ и „Крајот на светот“.

Влијание[уреди | уреди извор]

Во романот „Шунка на 'ржан леб“, Чарлс Буковски наведува дека првиот писател кој му оставил впечаток бил Аптон Синклер, кој користел едноставни реченици и пишувал со бес.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Čarls Bukovski, Bludni sin. Beograd: BIGZ, 1986, стр. 162.