Огледало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Огледало кое ја покажува рефлекцијата на вазна

Огледало е површина која правилно ја одбива светлината.

Огледалото во уметноста и популарната култура[уреди | уреди извор]

Огледалото е често застапено во уметноста и во популарната култура, како, на пример:

Наводи[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Франческа и огледалото“, во: Џовани Бокачо, Декамерон. Скопје: Македонска книга и Мисла, 1988, стр. 156-157.
  2. Vladislav Petković Dis. Beograd: Mlado pokolenje, 1971, стр. 19.