Википедија на чешки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешка Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно начешки
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://cs.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Чешка Википедија е издание на Википедија на чешки јазик, дел од Фондација Викимедија.[1][2][3], која започнала со работа на 3 мај 2002 година.[4]

Според податоци од 20 мај 2024 година, има 411.765 статии и 422.751 регистрирани корисници.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pavla Horáková (November 5, 2006). „Wikipedia - the "addictive" encyclopaedia“. Radio Prague (in English). Посетено на December 12, 2009.
  2. Daniel Satra (April 16, 2004). „Wikipedia ist ein Netz im Netz“. Czech Radio (in German). Посетено на December 12, 2009.
  3. „Česká Wikipedie zlomila magickou hranici sta tisíc článků“. Týden (in Czech). June 20, 2008. Посетено на December 12, 2009.
  4. „Wikipedia nabízí už více než 8 miliónů článků“. Novinky.cz (in Czech). September 14, 2007. Архивирано од изворникот на November 24, 2018. Посетено на December 12, 2009. (Превод: „Чешката верзија на Википедија ги започна своите активности во 2002 година и сега веќе има 77.049 статии.")
  5. Статистика на Википедија на чешки јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]