Википедија на турски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на турски јазик
Wikipedia-logo-v2-tr.svg
Turkish Wikipedia - September 18, 2022.png
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно натурски
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://tr.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на турски јазик (турски: Türkçe Vikipedi) е верзија на Википедија која што е достапна на турски јазик, и е слободна енциклопедија, која денес има преку 150,000 статии[1] и го зазема 21-то место на списокот на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]