Википедија на турски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на турски јазик
Wikipedia-logo-v2-tr.svg
АдресаЕнциклопедиски интернет проект
Достапно натурски
СопственикВикимедија Фондација
Мрежно местоhttp://tr.wikipedia.org
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално

Википедија на турски јазик (турски: Türkçe Vikipedi) е верзија на Википедија која што е достапна на турски јазик, и е слободна енциклопедија, која денес има преку 150,000 статии[1] и го завзема 21-то место на листата на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]