Википедија на словачки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на словачки јазик
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно насловачки
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://sk.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на словачки јазик (словачки: Slovenská Wikipédia) е верзија на Википедија достапна на словачки јазик и е слободна енциклопедија, која денес има преку 120,000 статии[1] и го зазема 30-место на листатана Википедии според бројот на статии.[2].

Наводи[уреди | уреди извор]