Википедија на словачки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на словачки јазик
Wikipedia-logo-v2-sk.svg
АдресаЕнциклопедиски интернет проект
Достапно насловачки
СопственикВикимедија Фондација
Мрежно местоhttp://sk.wikipedia.org
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално

Википедија на словачки јазик (словачки: Slovenská Wikipédia) е верзија на Википедија достапна на словачки јазик и е слободна енциклопедија, која денес има преку 120,000 статии[1] и го завзема 30-место на листатана Википедии според бројот на статии.[2].

Наводи[уреди | уреди извор]