Википедија на српски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на српски јазик
Wikipedia-logo-v2-sr.svg
АдресаЕнциклопедиски интернет проект
Достапно насрпски
СопственикФондација Викимедија
Мрежно местоhttp://sr.wikipedia.org
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално

Википедија на српски јазик (српски: Википедија на српском језику) е верзија на Википедија достапна на српски јазик и е слободна енциклопедија, која денес има преку 174,000 статии[1] и го завзема 19-место на листата на Википедии според бројот на статии.[2]. Оваа енциклопедија поседува најголем број на статии од сите други Википедии кои што ги има на јазиците што се зборуваат на јужнословенски јазик (Македонија, Хрватска, Словенија, БиХ, Црна Гора, Бугарија)

Наводи[уреди | уреди извор]