Википедија на словенечки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на словенечки јазик
Wikipedia-logo-sl.png
Адреса http://sl.wikipedia.org
Комерцијално? не
Тип Енциклопедиски интернет проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици словенечки
Сопственик Фондација Викимедија

Википедија на словенечки јазик (словенечки: Slovenska Wikipedija) е верзија на Википедија која што е достапна на словенечки јазик, и е слободна енциклопедија, која денес брои преку 100,000 статии.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]