Википедија на словенечки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на словенечки јазик
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно насловенечки
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://sl.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на словенечки јазик (словенечки: Slovenska Wikipedija) е верзија на Википедија која што е достапна на словенечки јазик, и е слободна енциклопедија, која денес брои преку 100,000 статии.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]