Википедија на бугарски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на бугарски јазик
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно набугарски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://bg.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително
На 9 ноември 2009 година Википедија на бугарски јазик добива специјална награда од Бг Мапа за сеопфатен придонес за развојот на мрежниот простор на бугарски јазик.

Википедија на бугарски јазик (бугарски: Българоезична Уикипедия) е издание на Википедија, дел од Фондација Викимедија, која објавува статии на бугарски јазик. Ова издание било основано на 6 декември 2003 и до 12 мај 2020 година има објавено околу 262.213 статии со 270.602 регистрирани корисници. Оваа Википедија ја достигнала бројката од 200.000 статии на 17 јули 2015 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]