Википедија на романски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на романски јазик
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно наромански
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://ro.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на романски јазик (романски: Wikipedia în limba română) е верзија на Википедија достапна на романски јазик и е слободна енциклопедија, која денес има преку 150,000 статии[1] и го зазема 19-место на списокот на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]