Википедија на баскиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на баскиски јазик
Wikipedia-logo-v2-eu.svg
Euskarazko Wikipedia 2010.jpg
Главна страница на Википедија на баскиски јазик.
Адресамрежен енциклопедиски проект
Достапно набаскиски јазик
СопственикФондација Викимедија
Мрежно местоhttp://eu.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално
Пуштено6 декември 2001

Википедија на баскиски јазик (Euskarazko Wikipedia[1]) е издание на Википедија, дел од Фондацијата Викимедија, која објавува статии на баскиски јазик. Оваа Википедија е основана на 6 декември 2001 година[2] и на 19 август 2010 имала 58.124 статии што е 45 Википедија по бројот на статии.[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Idoia Etxeberria (April 24, 2008). „Jakintza eta auzolana“. Berria. конс. October 10, 2009. 
  2. Multilingual monthly statistics
  3. List of Wikipedias - Meta

Надворешни врски[уреди | уреди извор]