Википедија на хебрејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на хебрејски јазик
Wikipedia-logo-he.png
Адреса http://he.wikipedia.org/
Комерцијално? не
Тип Енциклопедиски интернет проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици хебрејски
Сопственик Викимедија Фондација

Википедија на хебрејски јазик (хебрејски: ויקיפדיה העברית) е верзија од Википедија на хебрејски јазик, слободна енциклопедија, која денес има преку 100,000 статии[1] и го завзема 30-то место на листата на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]