Википедија на хебрејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на хебрејски јазик
Wikipedia-logo-he.png
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно нахебрејски
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://he.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на хебрејски јазик (хебрејски: ויקיפדיה העברית) е верзија од Википедија на хебрејски јазик, слободна енциклопедија, која денес има преку 100,000 статии[1] и го зазема 30-то место на списокот на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]