Википедија на јапонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно најапонски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://ja.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Јапонската Википедија е издание на Википедија на јапонски јазик, дел од фондацијата Викимедија, која започнала со работа на 11 мај 2001 година[1]. Според податоци од февруари 2024, има 1.400.000 статии и 13,577 активни корисници[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „[Wikipedia-l] new language wikis“. 11 May 2001. Посетено на 13 May 2016.
  2. メインページ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]