Википедија на астурски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Википедија на астурски јазик
Wikipedia-logo-v2-ast renamed.svg
URL http://ast.wikipedia.org/
Комерцијално? не
Тип мрежен екциклопедиски проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици астурски јазик
Сопственик Фондација Викимедија
Творец астурска вики-заедница
Пуштено јули 2004

Википедија на астурски јазик (Wikipedia n'asturianu) е издание на Википедија, дел од Фондацијата Викимедија, која објавува статии на астурски јазик.[1] Оваа Википедија била основана во јули 2004. До 14 декември 2009, оваа Википедија имала 13.555 статии.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]