Википедија на астурски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на астурски јазик
Вид место
мрежен екциклопедиски проект
Достапно наастурски јазик
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Создавачастурска вики-заедница
Адресаhttp://ast.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на астурски јазик (Wikipedia n'asturianu) е издание на Википедија, дел од Фондацијата Викимедија, која објавува статии на астурски јазик.[1] Оваа Википедија била основана во јули 2004. До 14 декември 2009, оваа Википедија имала 13.555 статии.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carlos Arturo Serrano Gomez. „Fact-Checking the Wikipedia: The drawbacks of having a one-stop reference source“. Ohmy News. Архивирано од изворникот на 2008-02-15. Посетено на 2008-02-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]