Мајами

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајами, Флорида

Мајами (англиски: Miami) е град во јужната страна на американската држава Флорида. Овој град според статистиките во 2007 година, има 409 719 жители, што го прави најголем град во Флорида, по Џексонвил, и 43-ти град по број на жители во САД. Мајами е главен град за финансии, издаваштво, забава, уметност, и трговија што го прави глобален град. Форбс вели дека градот е најчистиот во цела САД во 2008 година.

Мајами како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Мајами“ (Miami) - песна на американскиот музичар Ренди Њумен (Randy Newman) од 1983 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]