Мајами

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мајами, Флорида

Мајами (англиски: Miami) е град вo јужната страна на американската држава Флорида. Овој град според статистиките во 2007 година, има 409 719 жители, што го прави најголем град во Флорида после Џексонвил, и 43-ти град по број на жители во САД. Мајами е главен град за финанс, издаваштво, забава, уметност, и трговија што го прави глобален град. Форбс вели дека градот е најчистиот во цела САД во 2008 година.