Форт Ворт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Форт Ворт

Форт Ворт (англиски: Fort Worth) е град во американската држава Тексас. Овој град според статистиките во 2020 година, има 927,720 жители[1], што го прави петти град во Тексас, и 17-ти град по број на жители во САД.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „QuickFacts: Fort Worth city, Texas“. United States Census Bureau. Посетено на 20 August 2021.