Бостон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бостон

Бостон (англиски: Boston) е главен град на американската држава Масачусетс. Брои околу 600 000 жители. Основан е во 1630, од пуритански колонисти. Бостон е еден од најголемите културни и финансиски центри во САД. Во соседниот град Кембриџ се наоѓа познатиот универзитет Харвард и Масачусетскиот технолошки институт.