Хонолулу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хонолулу
Honolulu, Hawaii
CDP
Воздушен поглед на центарот од градското пристаниште
Воздушен поглед на центарот од градското пристаниште
Знаме на Хонолулу Honolulu, Hawaii
Знаме
Амблем на Хонолулу Honolulu, Hawaii
Амблем
Прекар(и): Крстопат на Пацификот, Заштитениот залив
(Crossroads of the Pacific, Sheltered Bay)
Гесло: Ha’aheo No ‘O Honolulu (Гордоста на Хонолулу)[1]
Location in Округ Хонолулу и државата Хаваи
Location in Округ Хонолулу и државата Хаваи
Хонолулу Honolulu, Hawaii се наоѓа во Хаваи
Хонолулу
Honolulu, Hawaii
Location in Hawaii
Координати: 21°18′32″ СГШ 157°49′34″ ЗГД / 
Земја  САД
Држава Хаваи
Округ Хонолулу
Управа
 • Градоначалник Муфи Ханеман
Површина
 • CDP Шаблон:Infobox settlement/impus/mag
 • Земјишна 222.0 km2
 • Вода 50.1 km2
Надм. вис. Sea Level 0 m
Население (2000)
 • CDP 371.657
 • Метро 909,863
Часовен појас Hawaii-Aleutian Standard Time (UTC-10)
Zip Code 96801-96825
Повик. бр. 808
FIPS code 15-17000
GNIS feature ID 0366212
Мреж. место http://www.honolulu.gov/

Хонолулу (англиски и хавајски: Honolulu) — главен град на американската созјузна држава Хаваи. Градот има население од 371.657 жители (2000), додека целиот округ има 909.863 жители. На хавајски јазик, Хонолулу значи "заштитен залив" или "место за засолнување." Хонолулу е родниот град на Барак Обама, сегашниот претседател на САД.


Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Хинолулу е збратимен со следниве градови:[2]

Филипини Багио, Филипини Азербејџан Баку, Азербејџан Франција Брујерес, Франција
Кина Хајнан, НР Кина Јапонија Хирошима, Јапонија Виетнам Хуе, Виетнам
Кенија Момбаса, Кенија Индија Мумбаи, Индија Јапонија Наха, Јапонија
Португалија Синтра, Португалија Јапонија Токио, Јапонија Филипини Виган, Филипини
Русија Владивосток, Русија Кина Жонгшан, НР Кина Јужна Кореја Сеул, Јужна Кореја
Филипини Пуерто Принцеса, Филипини Порторико Сан Хуан (САД) Филипини Лаоаг, Филипини
Венецуела Каракас, Венецуела Филипини Кебу, Филипини Португалија Фунчал, Португалија
Јужна Кореја Инхеон, Јужна Кореја Тајван Каосиунг, Тајван, Република Кина


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Events, Official Web Site for The City and County of Honolulu." City and County of Honolulu. Accessed 14 октомври, 2008.
  2. City and County of Honolulu: Sister Cities, Honolulu, 2008. Accessed 2009-02-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]