Прејди на содржината

Хирошима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хирошима
広島 (広島市)
Знамето на Хирошима
Држава Јапонија
Регион Чугоку (Chūgoku), Санјо (Sanyō)
Површина: 905.01 км2
Население: 1,159,391
Густина на насел.: 1,281.1/км2
Мрежно место: Официјално мрежно место Архивирано на 25 септември 2009 г.

Хирошима (јапонски: 広島市 ひろしま-し = Хиросима-си = град "Широк остров") е главен град на префектурата Хирошима, и е најголемиот град во регионот Чугоку, од западен Хоншу, најголемиот остров на Јапонија. Стана првиот град во историјата, уништен од атомска бомба, во 8:15 часот, на 6 август 1945 брзо до завршувањето на Втората светска војна.

Хирошима како мотив во ументоста[уреди | уреди извор]

  • „Споменикот на Хирошима“ — песна за деца на хрватскиот поет Григор Витез.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Григор Витез, Песни. Мисла, Македонска книга, Култура, Наша книга и Детска радост, Скопје, 1990, стр. 88.