Хирошима (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 34°25′59″N 132°45′0″E / 34.43306° СГШ; 132.75000° ИГД / 34.43306; 132.75000

Локацијата на префектурата Хирошима

Хирошима (јапонски:広島県; Hiroshima-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Хирошима.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]