Тотори (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 35°27′0″N 133°45′59″E / 35.45000° СГШ; 133.76639° ИГД / 35.45000; 133.76639

Локацијата на префектурата Тотори

Тотори (јапонски:鳥取県; Tottori-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Тотори.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]