Фукуи (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Фукуи во Јапонија

Фукуи (јапонски:福井県; Fukui-ken) е префектура која се наоѓа во регионот Чибу. Главен град е Фукуи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]