Јамагата (префектура)

Координати: 38°25′59″N 140°7′59″E / 38.43306° СГШ; 140.13306° ИГД / 38.43306; 140.13306
Од Википедија — слободната енциклопедија

38°25′59″N 140°7′59″E / 38.43306° СГШ; 140.13306° ИГД / 38.43306; 140.13306

Локацијата на префектурата Јамагата

Јамагата (јапонски:山形県; Yamagata-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Јамагата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]