Оита (префектура)

Координати: 33°15′0″N 131°30′59″E / 33.25000° СГШ; 131.51639° ИГД / 33.25000; 131.51639
Од Википедија — слободната енциклопедија

33°15′0″N 131°30′59″E / 33.25000° СГШ; 131.51639° ИГД / 33.25000; 131.51639

Локацијата на префектурата Оита

Оита (јапонски:大分県; Ōita-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главен град е Оита.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]