Канто

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 36°10′N 139°47′E / 36.167° СГШ; 139.783° ИГД / 36.167; 139.783

Локацијата на регионот Канто во Јапонија

Канто (јапонски: 関東地方; канто:—чихо:) — географско подрачје и регион во Јапонија, на најголемиот остров, Хоншу.

Регионот се состои од седум префектури и го зазема поширокото подрачје на Токио: Гунма, Точиги, Ибараки, Саитама, Токио, Чиба и Канагава.