Мие (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 34°42′0″N 136°30′0″E / 34.70000° СГШ; 136.50000° ИГД / 34.70000; 136.50000

Локацијата на префектурата Мие

Мије (јапонски:三重県,; Mie-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Цу.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]