Кагава (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположбата на префектурата Кагава во Јапонија

Кагава (јапонски:香川県; Kagawa-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Шикоку. Главен град е Такамацу.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]