Сага (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Локацијата на префектурата Сага во Јапонија

Сага (јапонски:佐賀県; Saga-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главен град е Сага.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]