Канагава (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 35°25′59″N 139°30′0″E / 35.43306° СГШ; 139.50000° ИГД / 35.43306; 139.50000

Локацијата на префектурата Канагава

Канагава (јапонски:神奈川県; Kanagawa-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Канто на островот Хоншу. Главен град е Јокохама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]