Јамагучи (префектура)

Координати: 34°3′59″N 131°30′0″E / 34.06639° СГШ; 131.50000° ИГД / 34.06639; 131.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија

34°3′59″N 131°30′0″E / 34.06639° СГШ; 131.50000° ИГД / 34.06639; 131.50000

Локацијата на префектурата Јамагучи

Јамагучи (јапонски:山口県; Yamaguchi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Јамагучи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]