Точиги (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 36°30′59″N 139°48′59″E / 36.51639° N; 139.81639° E / 36.51639; 139.81639

Локацијата на префектурата Точиги

Точиги (јапонски:栃木県; Tochigi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Канто на островот Хоншу. Главен град е Уцуномија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]