Осака (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локацијата на префектурата Осака

Осака (јапонски:大阪府; Ōsaka-fu) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Осака.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]