Јаманаши (префектура)

Координати: 34°3′59″N 13°30′0″E / 34.06639° СГШ; 13.50000° ИГД / 34.06639; 13.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија

34°3′59″N 13°30′0″E / 34.06639° СГШ; 13.50000° ИГД / 34.06639; 13.50000

Локацијата на префектурата Јаманаши

Јаманаши (јапонски:山梨県; Yamanashi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главен град е Кофу.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]