Хјого (префектура)

Координати: 35°0′0″N 134°54′59″E / 35.00000° СГШ; 134.91639° ИГД / 35.00000; 134.91639
Од Википедија — слободната енциклопедија

35°0′0″N 134°54′59″E / 35.00000° СГШ; 134.91639° ИГД / 35.00000; 134.91639

Локацијата на префектурата Хјого

Хјого (јапонски:兵庫県; Hyōgo-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Кобе.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]